Wyjątkowa postawa 13-latka! Czego dowiedziałem się na portalu pożarniczym?

Niecodziennie zdarzenia to jedna z tych rzeczy, która zwraca uwagę każdego człowieka. Tym razem jednak nie będzie pogadanki na temat promocji przedświątecznych. Wpis dotyczy historii bardzo młodego, zaledwie 13-letniego chłopaka, który uratował własną rodzinę przed śmiercią. Olaf Marszalik to młody człowiek, który 16 grudnia odebrał z rąk Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oficjalne podziękowanie za bohaterską postawę. 

Samo zdarzenie miało miejsce w ubiegłym miesiącu, a dokładniej 25 listopada. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze w jednym z budynków zlokalizowanych przy ulicy Łużyckiej. Okazało się, że po drugiej stronie słuchawki znajduje się 13-latek, który poinformował strażaków o ugaszeniu pożaru i braku osób poszkodowanych. Na miejsce wysłano jednostkę ratowniczo-gaśniczą, która zajęła się odcięciem dopływu gazu z uszkodzonej instalacji oraz zabezpieczeniem terenu pożaru. Następnie przystąpiono do oddymienia budynku mieszkalnego. Na miejscu potwierdziła się wersja nastolatka, iż nikt z członków rodziny nie doznał obrażeń, a sytuacja została opanowana przed przyjazdem strażaków.

Czujne oko chłopca i jego spostrzegawczość pozwoliła zauważyć dym wydobywający się spod szafek w kuchni. Nastolatek rozpoznawszy zagrożenie przystąpił do ewakuacji siostry oraz kota, z którymi przebywał w budynku mieszkalnym. Chłopiec po powrocie na miejsce przystąpił do gaszenia pożar przy użyciu gaśnicy proszkowego, która znajdowała się na wyposażeniu budynku. Po opanowaniu sytuacji, nastolatek zadzwonił do dyżurnego PSP. Można powiedzieć, że to właśnie ekspresowa reakcja przyczyniła się do opanowania sytuacji. Tego typu wpisy możecie czytać codziennie na portalu pożarniczym, z którego sam korzystam. Znajdziecie tam szereg aktualności pożarniczych, ale także praktycznych porad związanych z pożarnictwem. Podobne newsy znajdziesz tutaj: http://ppoz-blog.pl